Karetka pogotowia

Główną atrakcją dzisiejszego dnia był przyjazd karetki pogotowia, która wjechała na teren przedszkola.

Serdecznie dziękujemy Pani Patrycji Ogierman za zorganizowanie tego spotkania. Dzieci miały możliwość zapoznania się ze sprzętem znajdującym się w karetce pogotowia oraz przeprowadzenia badań ciśnienia i pulsu. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników medycznych było przygotowanie przedszkolaków do wykonania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Na samym początku , pan ratownik omówił wygląd swojego stroju, w którym pracuje oraz wyjaśnił na czym polega jego praca. Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielenia pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń i złamań.

Dzieci uczyły się jak należy komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwalały sobie numery alarmowe służb ratunkowych. Przedszkolaki również poznały zasady bezpiecznej zabawy w domu, w sali, na placu zabaw. Pan ratownik zwrócił uwagę, aby dzieci podczas jazdy rowerem zawsze miały odpowiednie zabezpieczenie na głowy i kończyn (czyli na głowie obowiązkowo kask, a na kolanach i łokciach – ochraniacze).

W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto dzieci miały możliwość bandażowania oraz nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna, tzw. bezpieczna. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się “Małymi ratownikami” – otrzymując dyplom i oznakę. Spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym.