Przejdź do zawartości strony
ppp@pawlowice.pl | Zadzwoń i dowiedz się wiecej: (32) 47-23-141
Większa czcionka Mniejsza czcionka Zmień kontrast Zmień jasność

Topienie Marzanny

Topienie Marzanny

Wiosna to najbardziej oczekiwana pora roku. Srogie mrozy i opady śniegu wreszcie odchodzą w zapomnienie, a cała przyroda budzi się do życia. 21 marca czyli pierwszego dnia wiosny utarł się zwyczaj topienia marzanny. Marzanna jest znana w Polsce od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku.

Nasze przedszkole także żegnało zimę i witało wiosnę. Wyruszyliśmy więc wesołą gromadą, na przodzie szła oczywiście MARZANNA – ZIMOWA PANNA. Zebrane wokół słomianej panny dzieci krzyczały donośnymi głosami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę. Panowanie zimy zakończyło się na dobre, kiedy Marzanna odpłynęła daleko do morza…Wreszcie Pani Wiosna mogła poczuć się najważniejsza !!!