Przejdź do zawartości strony
ppp@pawlowice.pl | Zadzwoń i dowiedz się wiecej: (32) 47-23-141
Większa czcionka Mniejsza czcionka Zmień kontrast Zmień jasność

“Mówią, godajom i angielski znają”

Grupy Misiaków i Sówek z pielgrzymowickiego przedszkola od września biorą udział w projekcie “A nasze dzieci mówią, godajom i angielski znają”.

Skąd pomysł na takie połączenie?

Mówienie jest w życiu każdego dziecka jedną z form komunikowania się z otoczeniem. Poznawanie słów, rytmu, melodii mowy wraz z nowymi doświadczeniami wspiera rozwój dziecka. To czego się uczymy jako pierwsze zawsze pochodzi od naszego najbliższego otoczenia – rodziny, środowiska, regionu w którym żyjemy. Stąd właśnie zrodził się pomysł, by poza językiem ojczystym, rozwijać w dzieciach zainteresowanie gwarą śląską – mową regionu w którym żyjemy.

Mowa śląska nie jest uznana za język regionalny, a mimo to ludzie przecież się nią posługują, rozmawiają, śpiewają piosenki. Czy łatwo się  nauczyć gwary śląskiej? Chyba nie, bo mało osób zna ją w poprawnej, czystej formie. Celem projektu nie jest nauka tejże gwary, ale zachęcenie do poznania chociaż kilku słów.

Jednak idźmy jeszcze o krok dalej – nie skupiajmy się tylko na tym co było, ale popatrzmy też w przyszłość – jaki język będzie naszym dzieciom bardzo przydatny w ich dorosłym życiu? Oczywiście angielski! Okres przedszkolny do doskonały moment, by zacząć naukę tego języka, dzieci są bardzo otwarte na nowe doświadczenia. Nie straszne są im popełniane podczas nauki błędy, co sprawia, że o wiele szybciej i efektywniej się uczą. Ciągle są bowiem na etapie nauki rodzimej mowy, co sprzyja śmiałości w posługiwaniu się obcym językiem, dzięki czemu bez zbędnego zażenowania posługują się nowymi słówkami.

Nauka obcego języka – czy to gwary śląskiej, czy angielskiego – to świetna gimnastyka dla umysłu. Dzięki niej dziecko oswaja się z technikami uczenia się, poszerza swoje horyzonty, a także dowiaduje się o wielu interesujących zwyczajach i tradycjach charakterystycznych dla regionu, obcej kultury i społeczeństwa.

Jak przebiega projekt?

W każdym miesiącu dzieci poznają 10 słów w gwarze śląskiej i języku angielskim z wykorzystaniem metody flashcards. Słowa są zawsze powiązane z tematyką realizowaną w danym miesiącu w ramach programu wychowania przedszkolnego. Połączone z obrazkami słowa tworzą “Mały słownik polsko-śląsko-angielski dla dzieci.”

W czasie trwania projektu zorganizowane zostało  spotkanie z p.Agnieszką Kieloch, działaczką społeczną z Pielgrzymowic, odznaczoną Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej w kategorii Kobieta Sztuki i Kultury (2021r). Współzałożycielka i wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego im.Karola Miarki, snując cudowne opowieści wprowadziła dzieci w dawny świat naszych dziadków i pradziadków oprowadzając po Izbie Regionalnej. Zaprezentowała także szereg pamiątek związanych z Karolem Miarką i przytoczyła wiele anegdot związanych z dawnymi czasami i gwarą śląską.

W marcu z kolei z okazji Dnia Św. Patryka Sówki miały spotkanie z wyjątkowym gościem – z wizytą przybył Mr James McCarthy – native speaker jezyka angielskiego, rodowity Irlandczyk. Dzieci mogły posłuchać języka angielskiego w najbardziej naturalnym wydaniu, poznać ciekawostki związane z Irlandią, utrwalić i sprawdzić wiedzę zdobywaną na cotygodniowych zajęciach.

 Projekt został przygotowany przez p.Barbarę Liszkę, przy współpracy z p.Mariolą McCarthy, która objęła pieczę nad merytoryczną częścią związaną z językiem angielskim, oraz dzięki pomocy p.Agnieszki Kieloch, która była mentorką w sprawie gwary śląskiej.